40. Bieg Piastów. Jubileusz to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
40. Bieg Piastów. Jubileusz to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie
Zawodnicy tuż przed startem 40. Biegu PiastówFoto: Polskie Radio

W biegu, który rozpoczął się o godz. 9, bierze udział ponad 1500 zawodników, także zwycięscy poprzednich edycji. Nie zabrakło wśród nich także Stanisława Michonia, triumfatora 1. edycji Biegu Piastów.

Posłuchaj

Julian Gozdowski wspomina początki Biegu Piastów (Sygnały dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Jako trener narciarstwa biegowego chciałem ładniej pokazać ten sport. Wiedziałem, że uda się to przez zawody – mówi o narodzinach idei Biegu Piastów jego pomysłodawca Julian Gozdowski. Jak przyznaje, śledząc rywalizację podczas jubileuszowego 40. Biegu Piastów ma wielką satysfakcję, że tyle osób uprawia narciarstwo biegowe. Wielkim powodem do dumy jest także podziw, jakim darzą organizatorów twórcy podobnych imprez. – Zazdroszczą nam i nie ukrywają tego. Zazdroszczą nam, że mamy tyle dobrych tras ze śniegiem. W Europie w większości biegi odbywają się na sztucznym śniegu –  przypomina Julian Gozdowski.

Jubileuszowy Bieg Piastów odbywa się na zmienionej trasie. -  Przed ostatnie 3 lata testowałem trasy. W zeszłym roku było za łatwo. W tym roku trasa została odwrócona i prawdopodobnie walka o zwycięstwo rozegra się na dużym podbiegu między 6 a 5 kilometrem przed metą – przewiduje komandor Biegu Piastów, Dariusz Serafin.

Serwis specjalny
bieg piastów 2015 grzesiowski gozdowski 1200.JPG
Bieg Piastów w radiowej Jedynce

Organizatorzy nie spoczywają na laurach. Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów dr Zygmunt Bobowski światowa ranga wydarzenia to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie. Organizatorzy biegu starają się o realizację kolejnych projektów. -  Jeśli zostaną zrealizowane plany, jakie przygotowujemy razem z Urzędem Marszałkowskim, to pojawi się m.in. wspaniała strzelnica dla biathlonistów. Będzie można rozgrywać zawody Pucharu Świata. Będą trasy nartorolkowe, zimą zmieniane na trasy narciarskie, pojawi się podziemny parking i być może małe boisko. Mimo zmian amatorzy wciąż będą mile widziani  - zapowiada dr Zygmunt Bobowski.

Jak powstał Bieg Piastów? Co zadecydowało o wyborze miejsca na Bieg Piastów? Jak klęskę, która dotknęła las, dzięki leśnikom wykorzystano do wytyczenia tras? Co by było, gdyby nie radiowa Jedynka? Jak wygląda testowanie tras? Kto ma największe szanse na zdobycie nagrody przyznawanej przez Jedynkę? Zapraszamy do wysłuchania rozmów!

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Krzysztof GrzesiowskiDaniel Wydrych

Przygotował:  Julian Gozdowski (pomysłodawca i były komandor Biegu Piastów), Dariusz Serafin (komandor Biegu Piastów), dr Zygmunt Bobowski (prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów)

Data emisji: 5.03.2016

Godzina emisji: 7.15, 7.40, 8.15  

gs/ei

>>>Zapis rozmowy z Julianem Gozdowskim

>>>Zapis rozmowy z Dariuszem Serafinem

>>>Zapis rozmowy z Zygmuntem Bobowskim

Polecane