Człowiek na automatycznym pilocie, czyli prawda o nawykach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Człowiek na automatycznym pilocie, czyli prawda o nawykach
Nawyki to wszystkie nasze zautomatyzowane zachowania, które wykonujemy bez zastanowieniaFoto: Glow Images/East News

- Za nawykami kryje się zestaw naszych przekonań. Nie zmienimy nawyków, dopóki nie zmienimy przekonań - uważa Joanna Heidtman, psycholog i socjolog.

Posłuchaj

Nawyki i przyzwyczajenia - ratunek czy pułapka? (Prawdę mówiąc/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Najbardziej nieszczęśliwy jest ten, kto nie ma żadnych zwyczajów innych niż podejmowanie decyzji i dla kogo zapalenie każdego papierosa, wypicie każdego napoju, codzienne wstawanie z łóżka i kładzenie się spać, moment rozpoczęcia jakiejkolwiek pracy wymaga za każdym razem głębokiego namysłu. Taki człowiek spędza połowę swojego czasu na decydowaniu o sprawach czy żałowaniu decyzji, które powinny być dla niego tak automatyczne, że nie powinien się w ogóle nad nimi zastanawiać."

Tak o życiu bez przyzwyczajeń pisze w książce "Psychologia: Kurs skrócony" William James, amerykański psycholog i filozof. A cytat ten przywołuje autorka bestselleru "Projekt szczęście" Gretchen Rubin w swojej najnowszej książce "Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście". 

W audycji rozmawiamy m.in. o tym, co nawyki mają wspólnego z nagrodami i karami, oraz o tym, co kryje się w bezmyślnym wykonywaniu różnych czynności w trakcie dnia.

***

Tytuł audycji: Prawdę mówiąc
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Goście:
Joanna Heidtman (psycholog i socjolog), Joanna Okrasa (coach, trenerka zmiany nawyków i rozwoju osobistego)
Data emisji: 22.02.2016  
Godzina emisji: 00:04

fbi/iwo

Polecane