Zmarł wybitny saksofonista jazzowy Janusz Muniak

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zmarł wybitny saksofonista jazzowy Janusz Muniak
Janusz Muniak podczas koncertu w 2005 rokuFoto: PAP/Piotr Polak

Muzyk był jedną z najbarwniejszych postaci w środowisku jazzowym. W "Poranku Dwójki" wspominali go Włodzimierz Nahorny i Tomasz Stańko.

Posłuchaj

Tomasz Stańko o Januszu Muniaku (Poranek Dwójki)
+
Dodaj do playlisty
+

We wtorek (2.02) Januszowi Muniakowi audycję "Puls jazzu" w całości poświęci Paweł Brodowski.

***

Saksofonista, flecista, aranżer i kompozytor Janusz Muniak zadebiutował w 1960 r. w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Zespół okazał się dobrą szkołą jazzowego grania: Muniak został zauważony i zaproszony do zespołu Jazz Darings Tomasza Stańki.

Muniak współpracował także m.in. z Andrzejem Trzaskowskim, Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego i kwartetem Jana Jarczyka. Prowadził także własne zespoły - w roli lidera wystąpił po raz pierwszy w 1976 r. z autorskim Kwintetem. Później powołał do życia grupę Janusz Muniak Quartet.

W 1992 r. otworzył w Krakowie w piwnicach zabytkowej kamienicy, mieszczącej się przy ul. Floriańskiej, klub jazzowy "U Muniaka", w którym regularnie odbywają się koncerty jazzowe.

W plebiscycie miesięcznika "Jazz Forum" Jazz Top 2011 artysta został uznany najlepszym saksofonistą w Polsce. W 2015 roku uhonorowany został Złotym Fryderykiem za całokształt działalności.

Janusz Muniak zmarł w niedzielę 31 stycznia w szpitalu w Krakowie.

PAP/iz/mc/bch

Polecane