Legendy rapu i hip-hopu na OWF 2015

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Legendy rapu i hip-hopu na OWF 2015
Na Orange Warsaw Festival wystąpi m.in. legenda polskiego hip-hopu Molesta EwenementFoto: Orange Warsaw Festival/ mat. prom.

Już 13 czerwca na Orange Warsaw Festival, po raz pierwszy w Polsce, wystąpi gwiazda amerykańskiego rapu Big Sean. W tym samym dniu zagra również legenda polskiego hip-hopu, Molesta Ewenement. Dzień później – 14 czerwca, na Torze Wyścigów Konnych Służewiec swoje koncerty dadzą Maria Peszek oraz Bokka.

Wielokrotnie nagradzany artysta wydawnictwa G.O.O.D. Music/Def Jam Recordings, Big Sean, wyrusza w letnią europejską trasę koncertową, podczas której wystąpi również na scenie Orange Warsaw Festival. Artysta przyjedzie do Polski promować swój najnowszy album, Dark Sky Paradise (wydany 24 lutego 2015), który w pierwszych tygodniach po wydaniu osiągnął oszałamiającą liczbę 160.000 sprzedanych egzemplarzy znajdując się tym samym na szczytach list.

Krytycy określają Dark Sky Paradise jako najlepszy do tej pory album Big Seana. "Z wielu powodów jest to jego najlepszy album.” ocenia Pitchfork. New York Times napisał „…na jego trzecim i najlepszym do tej pory albumie, artysta jest bardziej ludzki niż kiedykolwiek wcześniej”. Amerykański Billboard wtóruje „łącząc świetną grę słów oraz stały melancholijny klimat, artysta z Detroit wziął całe napięcie, wzloty i upadki i przelał to w najlepszy projekt w karierze”.

Dark Sky Paradise osiągnął szczyt popularności już w tygodniu poprzedzającym premierę, kiedy kawałki Big Sean’a zajmowały aż cztery pozycje w Top 10 na liście iTunes Hip-Hop/Rap: One Man Can Change The World (z udziałem Kanye Westa i Johna Legenda) oraz Win Some, Lose Some na kolejno 1 i 2 miejscu, dołączyły do pokrytego platyną I Don’t F**k With You i Blessings, z udziałem Drake’a i Kanye Westa.

MARIA PESZEK to polska aktorka i wokalistka, której kariera muzyczna rozpoczęła się w 2005 roku od wydania debiutanckiego krążka Miasto Mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. Obie płyty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez krytyków i publiczność, czyniąc z artystki jednego z najpopularniejszych wykonawców polskiej sceny alternatywnej. W październiku 2012 wydała trzeci album studyjny, Jezus Maria Peszek.

Tym razem na koncercie usłyszymy bardziej przekrojowy materiał, coś starego, coś pożyczonego, coś innego, znając Marię, na pewno nie obejdzie się bez niespodzianek. Jedyne czego można być pewnym, to że będzie to koncert pełny emocji i energii, jak sama Artystka mówi: “To niesamowite uczucie, gdy stoisz na scenie i widzisz takie żywiołowe reakcje, kiedy ludzie śpiewają głośniej niż ty. Taki emocjonalny odbiór publiczności pokazuje, że to co robię ma sens. Jeśli otrzymuję tak olbrzymi odzew z tamtej strony, to wiem, że warto było się narażać, znosić ataki i iść własną drogą”.

O MOLESTA EWENEMENT mówi się „prekursorzy ulicznego rapu w Polsce, utrzymujący harmonię między słowem a dźwiękiem”. Nie boją się prezentować swoich poglądów – wręcz przeciwnie – tworzą surowy bezpretensjonalny rap, odważnie komentując otaczającą ich rzeczywistość. Często stając się dla wielu głosem pokolenia. Muzyka fascynuje ich całkowicie, nawet jako zjawisko. Kiedy słuchają innych gatunków, dokładnie analizują w głowie wszystkie dźwięki, traktując je jak muzyczną matematykę. Hip-hop pozostaje jednak ich największą fascynacją i sposobem na wyrażenie wszystkich ważnych tematów.

BOKKA to bez wątpienia najbardziej niezwykły projekt roku 2014 na polskiej scenie muzycznej. Debiutujący zespół, który od początku działa incognito. Artyści występują w maskach, by skierować naszą uwagę na to, co jest dla nich najważniejsze – na swoją muzykę. Na to, co robią teraz, nie zaś ich osiągnięcia czy historię. Jedyne, co o nich wiadomo, to że sercem formacji jest trio znanych muzyków i że sygnuje ich prężnie rozwijające się nowe wydawnictwo muzyczne NEXTPOP, stojące m. in. za sukcesami Fismolla i KARI. Romantyczna idea tajemnicy i działania w cieniu, bez udzielania wywiadów i obecności w mediach, została bardzo dobrze przyjęta przez fanów i dziennikarzy.

Pierwszy singiel BOKKI Town Of Strangers został zmasterowany w Londynie przez słynną Mandy Parnell, od lat współtworzącą brzmienie płyt Bjork, Sigur Ros, Little Dragon, Depeche Mode, Paula McCartneya, etc., a teledysk na You Tube ma już ponad milion odsłon.

ORANGE WARSAW FESTIVAL 2015

Orange Warsaw Festival 2015 odbędzie się w dniach od 12 do 14 czerwca na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Festiwal potrwa 3 dni, a na 3 scenach wystąpi 49 wykonawców.

Polecane