"Cześć, Tereska" - mięsisty portret trudnej młodości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Cześć, Tereska" - mięsisty portret trudnej młodości
Film "Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego otrzymał wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowychFoto: materiał promocyjny

"Cześć, Tereska" Roberta Glińskiego to najlepszy polski film 2001 roku. Obraz został uhonorowany Złotą Kaczką oraz nagrodzony na festiwalach w Gdyni i Karlowych Warach.

Posłuchaj

"Cześć, Tereska" - mięsisty portret trudnej młodości (Kino Wolność/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Bohaterką filmu jest dziewczyna, która nie dostaje się do liceum plastycznego i trafia do szkoły krawieckiej. Krytyczka filmowa Anna Bielak, mówiąc o produkcji Roberta Glińskiego stwierdza, że reżyserowi "udało się opowiedzieć historię, która jest autentyczna" - To są mięsiste, prawdziwe, poruszające, ale nienachalne portrety trudnych sytuacji, trudnych decyzji, trudnych wyborów i trudnych relacji - mówi.

Aleksandra Gietner i Karolina Sobczak, nastoletnie amatorki, za role w "Cześć, Tereska" otrzymały wyróżnienia na festiwalu w Chicago, a także amerykańskie nagrody specjalne dla najlepszych młodych aktorek w filmie zagranicznym.

"Cześć, Tereska" to jeden z filmów Trójkowego plebiscytu "Kino Wolność", w którym słuchacze Programu 3 Polskiego Radia oraz internauci wybierają najważniejsze - ich zdaniem - polskie filmy nakręcone w latach 1989-2014, czyli od czasu pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Głosować można do 13 grudnia 2014 roku, a zwycięską trójkę poznamy dzień później.

Kino Wolność - weź udział w plebiscycie >>>

***

Tytuł audycji: Kino Wolność
Autor: Katarzyna Borowiecka
Gość: Anna Bielak (krytyczka filmowa)
Data emisji: 9.12.2014
Godzina emisji: 9.20

(iwo, ei)

Polecane