"Chce się żyć" - bardzo humanistyczne kino

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chce się żyć" - bardzo humanistyczne kino
Dawid Ogrodnik w roli Mateusza Rosińskiego w filmie "Chce się żyć"Foto: mat.promocyjne

"Chce się żyć" to inspirowany prawdziwą historią i wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą film Macieja Pieprzycy.

Posłuchaj

"Chcę się żyć" - bardzo humanistyczne kino (Kino wolność/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Opowiada historię niepełnosprawnego Mateusza Rosińskiego, w dzieciństwie spisanego przez lekarzy na straty jako roślina. Z diagnozą nie godzą się rodzice chłopca ani on sam. Film pokazuje zmagania Mateusza z codziennością i jego walkę o własne człowieczeństwo.

- Dawid Ogrodnik - świetna rola, to takie cielesne aktorstwo, które nie zamienia się w popis. To rola zagrana od początku do końca w bardzo precyzyjny, ale też ludzki sposób - mówi krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz. - Cały drugi plan jest świetny. Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak jako rodzice. Portret rodziny u Pieprzycy jest wspaniały, w polskim kinie rzadko taki widzę, ani idealistyczny obrazek, ani straszna patologia. To kino bardzo mocno humanistyczne - dodaje.

"Chce się żyć" to jeden z filmów Trójkowego plebiscytu "Kino Wolność", w którym słuchacze Programu 3 Polskiego Radia oraz internauci wybierają najważniejsze - ich zdaniem - polskie filmy nakręcone w latach 1989-2014, czyli od czasu pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Głosować można do 13 grudnia 2014 roku, a zwycięską trójkę poznamy dzień później.

Kino Wolność - weź udział w plebiscycie >>>

***

Tytuł audycji: Kino Wolność
Autor: Katarzyna Borowiecka
Gość: Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy)
Data emisji: 05.12.2014
Godzina emisji: 9.20

(mp/fbi)

Polecane