Benefis Jacka Cygana w Trójce. "Przyjaźnie zawieram na długo, przez piosenki" [WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Benefis Jacka Cygana w Trójce. "Przyjaźnie zawieram na długo, przez piosenki" [WIDEO]
Jacek Cygan podczas benefisu w radiowej TrójceFoto: Andrzej Bołdaniuk

- Napisanie tekstu wymaga paru przegadanych nocy, spojrzenia w oczy. Dlatego zżywam się z artystami. Potem to nie odchodzi od razu, ale zostaje. Piosenki przez tych ludzi są mi bliskie, a ci ludzie są bliscy przez to, że dla nich napisałem piosenkę - mówił Jacek Cygan, bohater benefisu w Trójce.

Posłuchaj

Benefis Jacka Cygana w radiowej Trójce
+
Dodaj do playlisty
+

W Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej pojawili się znakomici artyści i przyjaciele Jacka Cygana , czyli m.in.: wokalistka Majka Jeżowska, Grzegorz Markowski i Dariusz Kozakiewicz z zespołu Perfect, aktor i reżyser Andrzej Seweryn, muzyk Jerzy Filar, wokalista Mietek Szcześniak, muzyk Janusz Strobel, satyryk Andrzej Poniedzielski i skrzypek Mariusz Patyra.

Benefis prowadzili dziennikarze Programu 3 - Artur Andrus i Marek Niedźwiecki . - To spotkanie ma być wstępem do książki "Życie jest piosenką" autorstwa Jacka Cygana - mówił Artur Andrus.

Jacek Cygan napisał teksty do ponad tysiąca piosenek. Czy wszystkie je pamięta? - Raz jechałem samochodem i usłyszałem piękny wstęp do piosenki. Mówię: ale świetny numer, potem zaczynają śpiewać Mietek Szcześniak i Lora Szafran. I okazało się, że to ja dla nich napisałem. Nie poznałem wstępu do tej piosenki - śmiał się bohater wieczoru.

A kiedy najlepiej mu się pracuje? - Kiedy muszę oddać tekst nazajutrz, piszę go w nocy, bo już nie ma innego odcinka czasu do wykorzystania. Tak na przykład powstał tekst do piosenki "Łatwopalni" Maryli Rodowicz - opowiadał.

Grażyna Torbicka wspominała, że Jacka Cygana poznała prywatnie na korcie tenisowym. - Bliżej poznaliśmy  w czasie gry w tenisa. Na korcie rzeczywiście lepiej odkrywa się charakter partnera. Teraz, niestety, rzadziej się spotykamy niż kiedyś - przyznała.

 

Według dziennikarki Polskiego Radia Marii Szabłowskiej najbardziej spektakularnym sukcesem Jacka Cygana był Festiwal Eurowizja '94. Edyta Górniak zajęła wtedy drugie miejsce z piosenką "To nie ja". - Choć dla mnie osobiście naprawdę wielkim sukcesem była też piosenka "Jaka róża, taki cierń", bo nią Jacek Cygan zaistniał jako tekściarz. Ta piosenka w 1984 roku była w zupełnie innej stylistyce niż wszystko, co się wtedy grało i śpiewało. Dzięki tej piosence zaistniała też Edyta Geppert - wspominała dziennikarka.

Andrzej Pągowski dodał natomiast, że dom Jacka Cygana i jego żony Ewy jest miejscem, w którym zawsze czuje się jak u siebie. - Oni przez długi czas robili mi nawet imieniny - śmiał się artysta.

- Gdybym mógł wybrać brata, to wybrałbym ciebie. Bardzo cię kocham, jestem ci wdzięczny za nasze 25 lat. Serca zapełniasz piękną poezją - mówił z kolei Ryszard Rynkowski .

Majka Jeżowska podkreślała, że Jacek Cygan ma niesamowitą zdolność napisania piosenki "na wczoraj" . - Do tego takiej, która porusza serca, wzrusza i jest ponadczasowa, ma uniwersalne przesłanie i dla dzieci i dla dorosłych. Nikomu innemu nie udaje się tego osiągnąć - stwierdziła artystka. Majka Jeżowska zaśpiewała też dla bohatera wieczoru wspólnie z młodymi wokalistami Ulą i Piotrem Zubkami.

"Dary losu", "Dumka na dwa serca", "Jaka róża, taki cierń", "Łatwopalni", "Życie jest nowelą" - wszyscy znamy teksty tych piosenek. A to tylko niewielki ułamek twórczości Jacka Cygana. Autor ponad 1300 tekstów urodził się w Sosnowcu 6 lipca 1950 roku. Ukończył studia na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W 1975 roku, razem z Jerzym Filarem, założył grupę Nasza Basia Kochana. Jego wielka kariera tekściarska rozpoczęła się w połowie lat 70., kiedy zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (1976) i nagrodę Programu 3 Polskiego Radia za napisaną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę "Rozmowa" (1978).

Jacek Cygan jest autorem tekstu piosenki "To nie ja" Edyty Górniak, która w 1994 roku zdobyła drugie miejsce podczas Festiwalu Eurowizji, co jest największym osiągnięciem polskiej piosenki za granicą. Stworzył teksty między innymi dla: Hanny Banaszak, Ewy Bem, Jana Borysewicza, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Edyty Górniak, Majki Jeżowskiej, Kayah, Kombii, Seweryna Krajewskiego, Lady Pank, Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Stanisława Sojki, Zdzisławy Sośnickiej, Mieczysława Szcześniaka, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Wodeckiego, Łukasza Zagrobelnego, Andrzeja Zauchy i Sylwii Grzeszczak. Jest współautorem albumu "Dyskoteka Pana Jacka". Program o tym tytule z piosenkami Cygana był emitowany w telewizji przez 10 lat.

Ale Jacek Cygan to nie tylko autor piosenek. W Teatrze Stu w Krakowie wystawiana jest jego sztuka "Kolacja z Gustavem Klimtem", w której główne role grają Małgorzata Foremniak i Piotr Polk.
W 2013 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Orderem Uśmiechu.

(mp, ei)

Polecane