Jan Kanty Pawluśkiewicz - Antologia vol. 7 - Consensus

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jan Kanty Pawluśkiewicz - Antologia vol. 7 - Consensus

„Consensus” to album wyjątkowy w całej antologii, ponieważ Jan Kanty Pawluśkiewicz występuje na nim nie tylko jako kompozytor, ale także jako wokalista.

Na albumie znajdują się utwory z płyty „Consensus” nagranej przez Jana Kantego Pawluśkiewicza w 2003 roku. Płyta ta była owocem współpracy kompozytora z Trio Jana Jarczyka – kompozytora i pianisty jazzowego, odpowiedzialnego za wszystkie aranżacje. Muzyka na ten album napisana została przez Pawluśkiewicza do tekstów Leszka Aleksandra Moczulskiego oraz Jonasza Kofty. „Consesus” to album lekki i pełen humoru. Autorzy opatrzyli go podtytułem: Muzyka taneczna z wysokich i całkiem niskich sfer.

Album uzupełniają 4 nagrania dodatkowe, w tym „Inez” i „Bajka” – dwa utwory popisowe Jana Kantego wykonywane podczas występów w Piwnicy pod Baranami, a także „Paslednij tost” napisany do wiersza Achmatowej.

Marek Niedźwiecki, w dołączonej do płyty książeczce napisał:

„(…) Dwanaście lat temu dostałem przesyłkę z Krakowa. To była mała, srebrna płyta. (…) Z ogromną ciekawością wrzuciłem płytę do odtwarzacza. Posłuchałem kilka razy. „Jak kania dżdżu” złapała mnie natychmiast. Co za radość! Pan Jan w świetnej formie. (…) Zaprosiłem Pana Jana do Trójki. W rozmowie zapytałem, czy będzie ciąg dalszy tej opowieści. (…) I za jakiś czas mieliśmy „Consensus”. Album z klasą. Pięknymi melodiami, ważnymi tekstami. Do tego lekkość w głosie Artysty. No nic, tylko słuchać! A co najważniejsze, dwanaście lat później ta muzyka ciągle dobrze brzmi. Nic tutaj się nie zestarzało. Została ta sama radość słuchania. Czternaście utworów plus dodatki. Słuchać koniecznie!”.

 

Tracklista:

 1. Małe kino w…
 2. Camerino
 3. Jak kania dżdżu
 4. Consensus
 5. Poranek nad Wigrami
 6. Ritmo Carnavale
 7. Rajecké kúpele
 8. Wiolonczela
 9. Aż po kres kochaj mnie
 10. Twój anio
 11. Ty jesteś dla mnie
 12. Ta wędrówka nasza
 13. Wieże podniebne
 14. Niech żyje sztuka
 15. Jak kania dżdżu
 16. Paslednij tost
 17. Bajka
 18. Inez

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny, z wokalistą Markiem Grechutą, a potem z Andrzejem Zauchą. J.K. Pawluśkiewicz jest autorem muzyki do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy oraz Grzegorza Turnaua, czasem również sam śpiewa. Artysta jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” oraz, wspólnie z Markiem Grechutą, musicalu „Szalona lokomotywa”.

Płyta do kupienia w sklepie Polskiego Radia.

Polecane