Mamo... skąd biorą się pieniądze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mamo... skąd biorą się pieniądze?
50 proc. Polaków twierdzi, że oszczędza. Foto: Glow Images/East News

- Można powiedzieć, że dzieci w okresie 5-6 roku życia zauważają, że pieniądz jest czymś służącym nam do robienia zakupów - powiedziała dr Sabina Kołodziej z Akademii Leona Koźmińskiego. - To nie jest jednak równoznaczne ze zrozumieniem wartości pieniądza - podkreśliła.

Posłuchaj

Warto dawać dzieciom kieszonkowe (Obieg otwarty/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

5-6-latki nie potrafią rozróżniać pieniędzy. - Bardzo łatwo zaliczają podróbki jako prawdziwy pieniądz  - mówił gość "Obiegu otwartego".

Dzieci nie rozumieją także mechanizmu wydawania reszty. - Uważają ją jako nasze dodatkowe źródło pieniędzy. Czyli im więcej dostajemy banknotów i monet w ramach reszty, tym więcej mamy pieniędzy - tłumaczyła dr Kołodziej.

A skąd biorą się pieniądze? Przez dzieci za pierwsze źródło pieniędzy uważany jest bank. - Dzieci wiedzą, że rodzice chodzą do pracy, ale nie wiążą tego z otrzymywaniem wynagrodzenia - zaznacza gość Trójki.

Według dr Kołodziej warto dawać dzieciom kieszonkowe. - Bardzo ważna jest regularność, czyli to, że dziecko dostaje 2, 3, czy 5 złotych na tydzień i uczy się wydawać te pieniądze. Wydaje się, że można dawać kieszonkowe 7-8-latką, wówczas dzieci potrafią liczyć i rozróżniać pieniądze - powiedziała.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

to/mp

Polecane