Nowa płyta Brathanków już wkrótce

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Nowa płyta Brathanków już wkrótce
Foto: Jacek Dyląg

Album „moMtyle” to kolejny projekt muzyczny zespołu Brathanki. Płyta, która pod wieloma względami jest wyjątkowa. Tak naprawdę to pierwszy autorski projekt nagrany w aktualnym składzie po wieloletniej przerwie. Płyta trafi do sklepów już 9 czerwca.

Piosenki, które znajdują się na tym krążku, to przede wszystkim kompozycje, które nawiązują do wcześniejszej twórczości zespołu poprzez charakterystyczne brzmienie instrumentów akustycznych, takich jak akordeon, flet, czy skrzypce w połączeniu z mocną, rockową sekcją rytmiczną. Nie brakuje też melodyjek z folkowym zaśpiewem ubranych w ciekawą aranżację. Singiel „Mamo ja nie chcę za mąż”, to lekka, śpiewna, wpadająca w ucho piosenka autorstwa Janusza Mus, do której tekst napisał towarzyszący zespołowi od samego początku Zbigniew Książek. Na płycie „moMtyle” znajdziemy również ciekawe opracowanie pięknej ludowej melodii z rejonu Rumuni – „Cyganie". Aby tradycji stało się zadość, do współpracy w nagraniach na płytę zespół zaprosił zaprzyjaźnionych kolegów muzyków: Sławka Bernego (instrumenty perkusyjne) i Leszka Szczerbę (klarnet). Nagranie zostało zrealizowane w studio nagrań Nieustraszeni Łowcy Dźwięków w Krakowie, a realizatorem był Darek Grela.

Tracklista:

 1. Mamo ja nie chcę za mąż
 2. Tancerka z lustra
 3. Z nocy szal
 4. Kochaj
 5. Warto
 6. Cyganie
 7. Usiądź pod gwiazdami
 8. Mów mi tak
 9. W słońcu przez cień
 10. Lato
 11. Harcerz
 12. Felek wróżbita

Brathanki – polski zespół muzyczny założony w 1998 roku przez Janusza Mus. Wykonuje muzykę będącą połączeniem folku, popu i rocka.

W 2000 roku ukazała się debiutancka płyta „Ano!”, na której znalazły się takie przeboje jak „Czerwone korale” czy „Gdzie ten który powie mi”. Płyta czterokrotnie uzyskała status platynowej płyty. Zespół wyróżniono nominacjami do nagrody Fryderyk 2000 w kategoriach: Piosenka Roku, Grupa Roku, Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku – muzyka tradycji i źródeł. W 2001roku Brathanki wydały album „Patataj”, promowany przez przebój „W kinie w Lublinie”. Płyta osiągnęła status platynowej i zdobyła Fryderyka w kategorii  Album Roku – Etno / Folk. W 2003 roku Brathanki wydały trzecią płytę „Galoop”, która łączy muzykę rockową z elementami folkloru różnych grup etnicznych.

W 2006 roku zespół występuje w koncercie „Piosenka dla Europy” – polskiej preselekcji do konkursu Eurowizji 2006 z piosenką „W nas ciepło wiosen”.

W 2009 roku nową wokalistką zostaje Agnieszka Dyk, Laureatka Szansy na sukces z udziałem Brathanków w 2005 roku. Agnieszka to młoda, zdolna wokalistka, z którą zespół w 2011 roku nagrał płytę „Brathanki grają Skaldów”, a rok później płytę z najpiękniejszymi polskimi kolędami zarejestrowanymi podczas koncertu telewizyjnego.

Aktualny projekt muzyczny, to pierwsza autorska płyta w tym składzie – „moMtyle”, promowana singlem –  „Mamo ja nie chcę za mąż”.

Polecane