Gdy budzi cię wystrzał z broni palnej...

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdy budzi cię wystrzał z broni palnej...
Foto: glow images/East News

- "Zespół eksplodującej głowy", to nie jest obraz kreskówki czy horroru, to dość poważne, ale jeszcze słabo poznane zaburzenie snu - opowiadała w kolejnym odcinku "Instrukcji obsługi człowieka" Grażyna Dobroń.

Posłuchaj

Gdy budzi cię wystrzał z broni palnej... (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Osoby cierpiące na "zespół "eksplodującej głowy" podczas zasypiania albo wybudzania się, słyszą głośne dźwięki np. trzaskanie drzwiami, fajerwerki, strzały z broni palnej. U niektórych dochodzi ból głowy i błyski. Za tym idzie lęk, a to powoduje niewyspanie, słabość, rozkojarzenie i poczucie znużenia w ciągu dnia.

- Przypuszcza się, że kiedy ciało nie wyłącza się ze snu we właściwej sekwencji, a zamiast tego włączają się inne grupy neuronów, to mózg zaczyna trzaskać - wyjaśniała w Trójce Grażyna Dobroń. - Jeśli sen jest płytki albo przerywany, to te epizody mogą być częstsze. Podobno ten zespół bardziej dotyczy kobiet niż mężczyzn - dodawała.

Dawniej żeby sprawdzić, co się dzieje z nami podczas snu, trzeba było udać się do laboratorium. Męczył się i pacjent i lekarz, bo obaj nie spali. Od niedawna w kontroli snu pomagają nam aplikacje ściągane na komórkę, np.HappyWakeUp. Nie tylko rejestruje ona przebieg naszego snu, budzi nas, jeśli się kręcimy, ale też wykrywa różne nieprawidłowości.

- Podobno używanie tej fińskiej aplikacji pomoże zegarowi biologicznemu w opanowaniu właściwych wzorców snu, wykryje bezdech, "zespół niespokojnych nóg" czy chrapanie. Niestety komórkę trzeba trzymać blisko głowy, a to już nie jest zbyt korzystne - zauważała Grażyna Dobroń.

Dziennikarka Trójki zwracała uwagę na znaczenie celebrowania momentu zasypiania. - Jak szykujesz się do snu, wyłączaj się powoli od aktywności, nie oglądaj horrorów, nie graj w gry. Dzięki temu sen będzie mógł przyjść.

Co jeszcze możemy zrobić, by pozytywnie wpłynąć na nasz sen? O tym w nagraniu audycji.

bch

Polecane