KLD finansowany przez Niemców? Czarnecki: PO chowa głowę w piasek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
KLD finansowany przez Niemców? Czarnecki: PO chowa głowę w piasek
Europoseł Ryszard Czarnecki Foto: PR

Europoseł Ryszard Czarnecki uważa, że brak zdecydowanej reakcji Platformy Obywatelskiej ws. doniesień o finansowaniu KLD przez Niemców można traktować jako ich potwierdzenie.

Posłuchaj

Europoseł Ryszard Czarnecki o pomyśle powołania komisji śledczej ws. finansowania KLD przez Niemców (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Kongres Liberalno-Demokratyczny był finansowany przez niemiecką chadecję - twierdzi Paweł Piskorski. Pisze o tym w swojej książce i mówi w wywiadzie dla "Wprost". Część polityków domaga się wyjaśnień i komisji śledczej.

Europoseł z ramienia PiS Ryszard Czarnecki uważa, że sprawę trzeba wyjaśnić, bo już w latach 90. finansowanie partii politycznych przez podmioty zagraniczne było nielegalne. Powiedział, że nie wyklucza poparcia przez PiS wniosku o komisję śledczą w tej sprawie, ale zbyt wcześnie, by o tym decydować. - Dziwimy się, że Platforma Obywatelska zachowuje się jak struś, chowa głowę w piasek. Akurat milczenie w tej sprawie nie jest złotem. Platforma powinna odpowiedzieć na te zarzuty - stwierdził Czarnecki.

- Jeżeli pan Paweł Piskorski, prominentny działacz Kongresu, a potem Platformy, mówi to pod nazwiskiem, nie boi się procesu, a Platforma Obywatelska tego procesu w trybie wyborczym nie wytacza, to uwiarygadnia to, co on pisze - wyjaśnił europoseł. - Gdyby to nie było prawdą, mogliby to w ciągu kilku dni pokazać i odtrąbić sukces, a tego nie robią - dodał.

Eurodeputowany mówił także na temat sytuacji w polskim górnictwie. We wtorek na Śląsku odbędą się manifestacje związków zawodowych, które domagają się opracowania przez rząd planu ratunkowego dla górnictwa. Zdaniem Ryszarda Czarneckiego premier Tusk przez siedem lat nie pamiętał o polskim węglu i obudził się dopiero niedawno. Jego zdaniem podczas unijnych negocjacji na temat pakietu klimatycznego premier wolał "śpiewać w mainstreamowym chórze" Unii Europejskiej niż bronić polskiego górnictwa.

Gość "Salonu politycznego Trójki" mówił o proponowanym przez PiS wsparciu dla Śląska. - Ludzie, którzy tam mieszkają, nie mogą czuć się drugą kategorią. Ten rząd traktuje Śląsk jak piąte koło u wozu - powiedział. Zdaniem Czarneckiego trzeba polski węgiel kamienny i brunatny traktować jako strategiczny kierunek. - Nie należy o polskim węglu zapominać na szczytach Unii Europejskiej - podkreślił europoseł.

W poprzednim programie PiS mowa była o prywatyzacji kopalń. W nowym programie ten postulat się nie znalazł. - Doświadczenia z prywatnymi kopalniami nie zyskały na Śląsku większego społecznego poparcia - wyjaśnił Czarnecki. Podkreślił, że nie oznacza to, że PiS jest przeciwko prywatyzacji.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

(bk/mk)

Polecane