Jan Kanty Pawluśkiewicz - Antologia vol. 6 - Przez tę ziemię przeszedł Pan

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jan Kanty Pawluśkiewicz - Antologia vol. 6 - Przez tę ziemię przeszedł Pan

Agencja Muzyczna Polskiego Radia prezentuje szóstą płytę z cyklu „Jan Kanty Pawluśkiewicz, Antologia”. „Przez tę ziemię przeszedł Pan” to misterium męki Pańskiej skomponowane przez Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego.

Misterium stanowi zapis koncertu, który odbył się 26 marca 2005 roku na Rynku Głównym w Krakowie w ramach II Festiwalu Misteria Paschalia.

Całość zaczyna się Niedzielą Palmową, a kończy Wielką Niedzielą i Zmartwychwstaniem Pańskim.

W nagraniu udział wzięli soliści: Elżbieta Towarnicka (sopran), Justyna Steczkowska (śpiew), Zbigniew Wodecki (śpiew) oraz Jan Frycz i Jerzy Trela (recytacje), a także Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i Kantorei Sankt Barbara, całość pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

 

Wojtek Kocołowski w dołączonej do płyty książeczce napisał:

„(…) Jest jeden architekt i kompozytor, który z właściwym sobie wdziękiem i lekkością robi swoje, tworząc od lat, wspólnie z pewnym wierzącym poetą, duże formy muzyczne na tematy religijne. Tym razem chodzi o oratorium wielkanocne. „Przez tę ziemię przeszedł Pan” to swobodna wariacja na temat, która sytuuje się blisko Pasji, choć formalnie Pasją nie jest. Dzieło szczere i emocjonalne. Powstałe na zamówienie, ale wynikające z głębokich przekonań autorów. Na swój sposób proste i bezpretensjonalne, choć monumentalne. Wewnętrznie zdrowe, choć pełne kontrastów. Nie bojące się zestawiać obok siebie muzyki góralskiej z klasycznymi chórami. Zbigniewa Wodeckiego z Elżbietą Towarnicką. Plener krakowskiego Rynku z pasyjnym skupieniem nad sensem ludzkiego i boskiego cierpienia. To misterium Męki Pańskiej zostało stworzone i wykonane w dobrej aurze, w gronie ludzi, którzy się znają od lat, lubią i z przyjemnością pracują razem. I to się w tym dziele czuje. (…)”

Dotychczas w ramach Antologii J. K. Pawluśkiewicza ukazały się wydawnictwa: „Andrzej Zaucha”, „Harfy Papuszy”, „Marek Grechuta”, „Radość miłosierdzia” oraz „Grzegorz Turnau, Czas błękitu”.

 

Tracklista:

I. INTRODUKCJA

 1. Introdukcja

 

II. NIEDZIELA PALMOWA

 1. Przez tę ziemię przeszedł Pan
 2. Pomni na śmierć Syna Twego
 3. Rzesza, rzesza się zbliża
 4. Na osiołku jedzie Król

 

III. WIELKI CZWARTEK

 1. Modlitwa drogi
 2. Adorujmy zawsze Go
 3. Celsae salutis gaudia
 4. Umywanie nóg w Wieczerniku
 5. Jezus przyjmuje krzyż
 6. Ostatnia Wieczerza
 7. Chrystus w Ogrójcu

 

IV. WIELKI PIĄTEK

 1. Pojmanie
 2. Przy Bramie Wschodniej
 3. Chrystus wtrącony do ciemnicy
 4. Droga Męki
 5. Zbawicielu Panie
 6. Chusta Weroniki
 7. Krzyżu wierny
 8. Czy to świat się chwieje
 9. Bądź uwielbiony Jezu konający
 10. Stabat Mater

 

V. WIELKA SOBOTA

 1. Opłakiwanie

 

VI. WIELKA NIEDZIELA

 1. Zmartwychwstanie
 2. Surrexit Dominus
 3. Surrexit Christus
 4. Pieśń o Zmartwychwstaniu Pańskim

Płyta do kupienia w sklepie Polskiego Radia.

Polecane