"Kiedyś słuchało się całych płyt"... Włodzimierz Nahorny poleca piosenki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kiedyś słuchało się całych płyt"... Włodzimierz Nahorny poleca piosenki
Włodzimierz NahornyFoto: Grzegorz Śledź, PR2

– Słuchanie całych albumów wynikało przede wszystkim z kwestii technicznych. Znalezienie konkretnej piosenki na winylu było trudne, a także ryzykowne, bo można było zarysować płytę – mówił w Dwójce pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer Włodzimierz Nahorny.

Posłuchaj

Włodzimierz Nahorny o płycie "Ella and Louis" (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Od poniedziałku do piątku ok. godz. 7.30 nasz gość prezentuje Państwu listę swoich "piosenek z rekomendacją" - ulubionych, z jakichś względów ważnych, do polecenia.

Mieliśmy już okazję poznać listy m.in. Magdaleny Zawadzkiej , Jacka Dehnela , Jana Nowickiego , Janusza Strobla , Radosława Piwowarskiego , Allana Starskiego czy Ola Walickiego .

Oto autorski wybór piosenek "do posłuchania", wraz z krótkim uzasadnieniem, przedstawionym przez Włodzimierza Nahornego .

***

Poniedziałek

Ella Fitzgerald i Louis Armstrong - "Can't We Be Friends?" z płyty "Ella and Louis"

"Ella and Louis" była jedną z trzech płyt, których słuchałem niemal codziennie rano. Te energetyczne albumy napędzały mnie na cały dzień.

Wtorek
Sergio Mandes - "Fool on the hill" z płyty pod tym samym tytułem
Bossa nova to muzyka bardzo romantyczna. Nawet jeśli nie zna się języka portugalskiego, ma on w sobie tyle uroku, że znając tytuł można sobie wiele rzeczy dopowiedzieć.

Środa

Włodzimierz Nahorny/Wojciech Młynarski - "Ona chodzi tak prześlicznie" z płyty "Pogadaj ze mną"

To mój cichy faworyt na płycie "Pogadaj ze mną". Miałem nadzieję, że kiedyś uzyska status przeboju i przestanie nade mną ciążyć utwór "Jej portret”, który jest utworem bardzo starym i bardzo sentymentalnym.

Czwartek
Nat King Cole - "When I Fall In Love"
Gdy Nat King Cole szukał po klubach pracy, w jednym z nich usłyszał od kierownika, że nie potrzebują wokalistów, którzy nie potrafią śpiewać. Tymczasem ten pianista jazzowy wkrótce zrobił autentyczną karierę jako wokalista właśnie .

Piątek

Seweryn Krajewski - "Kto tak ładnie kradnie?"
Seweryn Krajewski napisał ten utwór do filmu "Halo szpicbródka”. W filmie pojawia się tylko fragment tej piosenki. Druga jej część jest wykonywana bardzo rzadko.

mc/bch

Polecane