Reżyser filmowy, scenarzysta i pisarz - nie żyje Janusz Majewski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reżyser filmowy, scenarzysta i pisarz - nie żyje Janusz Majewski
Janusz Majewski podczas Gali Rozdania Nagród Stowarzyszenia Filmowcow Polskich w grudniu 2023 roku. Foto: FOTON/PAP

Zmarł Janusz Majewski, polski reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz i wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. O śmierci reżysera poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wybitny twórca miał 92 lata. 

  • O śmierci reżysera poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP).
  • "Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś w nocy zmarł Janusz Majewski. Jeden z najbardziej znanych, cenionych i popularnych polskich reżyserów filmowych. Mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki.
  • Laureat Nagrody Specjalnej "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" za Osiągnięcia Życia.
  • Wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaangażowany w sprawy polskiego środowiska filmowego" - czytamy w informacji SFP.

- Dla mnie Janusz Majewski był jednym z najsympatyczniejszych osób, jakie spotkałem w życiu. Bezinteresownie życzliwy i dobry, był autentycznym autorytetem - powiedział aktor Aleksandar Milićević. - Był żywą kroniką, potrafił opowiadać w sposób pełny o latach, w których żył. Te czasy obecnie są często przedstawiane w sposób bardzo przedmiotowy - dodał.

Kochał publiczność

Janusz Majewski zrealizował m.in. takie filmy jak "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" (1969), "Lokis" (1970), "Zazdrość i medycyna" (1973), "Zaklęte rewiry" (1975), "Sprawa Gorgonowej" (1977), "Lekcja martwego języka" (1979), "C.K. Dezerterzy" (1985), "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015). Niezwykłą popularność przyniósł Januszowi Majewskiemu serial telewizyjny "Królowa Bona" (1980).

Janusz Majewski bardzo cenił sobie spotkania z publicznością, która kochała go i licznie uczestniczyła w Jego przeglądach, retrospektywach oraz spotkaniach autorskich. W październiku 2023 roku Stowarzyszenie Filmowców Polskich zorganizowało cieszącą się wielką popularnością retrospektywę Janusza Majewskiego, w której uczestniczył osobiście, każdego dnia. W listopadzie był zaś gościem Romana Polańskiego na przeglądzie jego filmów w kinie Kultura.


Czytaj także:

Miłość do jazzu

Kolejną miłością reżysera był jazz. Na antenie radiowej Jedynki tłumaczył, że "Excentrycy" to opowieść o jego młodości. W latach powojennego PRL jazz był symbolem wolności.  Po 1948 roku muzyka ta została wyklęta jako symbol imperialistycznego Zachodu. - Film "Serenada w Dolinie Słońca", w którym można usłyszeć muzykę orkiestry Glenna Millera, widziałem 11 razy. Zostałem zainfekowany jazzem - opowiadał Janusz Majewski.

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Zrealizował m.in. filmy "Zazdrość i medycyna", "Zaklęte rewiry", "Lekcja martwego języka", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów", "Królowa Bona", "Mała matura 1947" oraz "Czarny Mercedes". 

Tak w radiowej Trójce opowiadał o filmie "Czarny Mercedes":

Posłuchaj

44:24
Rozmowa z Januszem Majewskim (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+
 
PAP/SFP/mn/zch

Polecane