W hołdzie tym, którzy nigdy nie wrócili z Himalajów. Reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W hołdzie tym, którzy nigdy nie wrócili z Himalajów. Reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]
Wschód słońca nad Machhapuchhare, widok z Annapurna Base Camp, na zdjęciu widoczne także buddyjskie flagi modlitewneFoto: Shutterstock/AnnaTamila

– Każdy mógł biec czy iść w hołdzie konkretnej osobie. Nie przywiązywałem się do konkretnego nazwiska, bo wyszedłem z założenia, że każda osoba, która oddaje życie za swoją pasję, jest godna tego, żeby ją uczcić w taki sposób. Finalnie zrobiłem to dla Wacława Otręby – mówi Marek Rybiec, uczestnik wyprawy będącej hołdem dla polskich himalaistów, którzy zginęli w najwyższych górach. 

  • Tragiczna historia Tomka Mackiewicza. Czym inspiruje innych wspinaczy?
  • Wyprawa w hołdzie polskim himalaistom. Jak wyglądała?
  • Pasja, która każe zostawić spokojną codzienność i ryzykować życiem. Zrozumieć himalaistów. 

– Swój trekking, wysiłek poświęciłam Tomaszowie Mackiewiczowi, który w styczniu 2018 roku zginął, realizując swoje największe marzenie, jakim było zdobycie szczytu Nanga Parbat. To było jego siódme wejście, z jednej strony zakończone sukcesem, bo po raz pierwszy stanął na szczycie tej góry, ale z drugiej strony niestety zakończone porażką, bo z tej wyprawy nie wrócił – dodaje Marianna Armańska. 

Jak przyznaje, w czasie pandemii czytała książki poświęcone temu wspinaczowi. – Bardzo głęboko weszłam w jego świat, opis historii jego życia. Był osobą kontrowersyjną w środowisku górskim, bardzo niezależną. Niezrzeszoną w żadnej organizacji zajmującej się alpinizmem. To chyba to, że był takim typem niepokornym – przyznaje uczestniczka wyprawy, opowiadając o wyborze osoby, której poświęcała swoje uczestnictwo w wyprawie. 

Wyprawa w hołdzie polskim himalaistom

W listopadzie Marek Rybiec, Piotr Rybiec i Marianna Armańska zakończyli trekking w Himalajach. Poznali nepalską gościnność, a do Polski wrócili z nowymi siłami i wiarą, że mogą wszystko.

– Wyjazd był ponad dwutygodniowy. Składały się na to krótkie pobyty w Katmandu, Pokharze i znowu w Katmandu. Pokhara to takie miejsce, z którego wyrusza się samochodem, a potem pieszo na trekking do bazy pod Annapurną. Sam trekking zajął nam dziewięć dni, z czego sześć to było wejście do bazy, która znajduje się na 4130 m n.p.m. – opowiada uczestnik wyprawy.

Medale i wyjątkowe wzruszenia

Długa wędrówka bohaterów reportażu upamiętniała polskich himalaistów, którzy zostali w Himalajach na zawsze. Celem jednej z tras był obóz Annapurna Base Camp. Marek Rybiec, Piotr Rybiec i Marianna Armańska przywieźli z Nepalu pamiątkowe medale, a także dużo wspomnień i wzruszeń.


Posłuchaj

23:01
"Śladem polskich himalaistów" – reportaż Joanny Bogusławskiej (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Mamy sporo gadżetów z Nepalu. Przede wszystkim mapa, która prowadzi pod Annapurna Base Camp. To, co dla nas jest ważne, to mamy wydrukowany numer startowy supermaratonu pamięci polskich himalaistów. Biegłem, szedłem w hołdzie dla Wacława Otręby, który zginął na Mount Evereście w 1989 roku. Mamy medal, który każdy z nas dostał na końcu maratonu. Była to niesamowita przygoda dla nas, bo z jednej strony był to wyjazd czysto poznawczy, czyli zwiedzanie Nepalu, Katmandu, a z drugiej strony było to powiązane z pamięcią o polskich himalaistach, których zostało w Himalajach 34 łącznie – dodaje uczestnik wyprawy. 

 Czytaj także:

Rozmówcy Joanny Bogusławskiej opowiadali także o swojej motywacji do wzięcia udziału w tej niezwyklej wyprawie. – Główną moją motywacją było, żeby skonfrontować moje wyobrażenia o górach wysokich z rzeczywistością. Moja historia z górami zaczęła się od wielu przeczytanych książek. Zawsze marzyłam, żeby doświadczyć tego, przynajmniej w jakimś stopniu, czego doświadczają himalaiści. Zawsze próbowałam znaleźć odpowiedź, co ich motywuje do tego, żeby zostawić tutaj swój spokojny świat, swoje rodziny, swoją pracę i ruszyć w góry wysokie, które wiążą się z dużym niebezpieczeństwem – opowiada Marianna Armańska.

***

Tytuł reportażu: "Śladem polskich himalaistów" 
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska 
Data emisji: 
19.07.2023
Godzina emisji: 
22.17

gs


Polecane