Ostatnie premiery w roku w "Trójce pod Księżycem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatnie premiery w roku w "Trójce pod Księżycem"
Reżyser Michał Zadara w Trójkowym studioFoto: Wojciech Dorosz/PR

Najbliższą warszawską premierą teatralną jest "Przypadkowa śmierć anarchisty" Dario Fo w reżyserii Michała Zadary.

Dario Fo (1926-2016) nie należy do często wystawianych na naszych scenach autorów. Prapremiera polska "Przypadkowej śmierci anarchisty" odbyła się w 1980 roku w Teatrze Bagatela w Krakowie. Włoski dramatopisarz, satyryk, reżyser, założyciel grup teatralnych, ale też kompozytor, został w 1997 roku laureatem Nagrody Nobla. Był to jeden z najbardziej kontrowersyjnych literackich Nobli. Dario Fo wygłosił też jeden z najbardziej ekstrawaganckich Nobel Lecture. Był to rodzaj performansu. Od 1951 roku towarzyszką jego życia i jego najbliższą współpracowniczką zarazem, była Franca Rame. Fo i Rame tworzyli teatr zaangażowany.


Dario Fo: reżyser, dramaturg, malarz, performer, laureat literackiej Nagrody Nobla 1997 Dario Fo: reżyser, dramaturg, malarz, performer, laureat literackiej Nagrody Nobla 1997

"Przypadkowa śmierć anarchisty" jest komedią o… policji. Jak podkreśla Michał Zadara, jego spektakl opowiada o "zderzeniu jednostki z systemem biurokracji i opresji (…) w momencie przejściowym". Z Michałem Zadarą połączyliśmy się tuż po próbie generalnej spektaklu, a wprost z niej przybył do naszego studia wicedyrektor Teatru Powszechnego, Paweł Sztarbowski.

Jak przyznał wicedyrektor, Michał Zadara przedstawił propozycję zrealizowania tej sztuki już kilka lat temu. - Zwykle jakieś inne tematy się pojawiały i tak Dario Fo nam umykał. Teraz uznaliśmy, że to jest sztuka, która idealnie wpisuje się w nasze realia społeczne - opowiada Paweł Sztarbowski. - Dario Fo napisał tę sztukę w 1970 roku, na podstawie realnych wydarzeń, jakie miały wtedy miejsce we Włoszech. Anarchista Giuseppe Pinelli został wypchnięty przez okno komisariatu w czasie przesłuchania. Ci przesłuchujący policjanci próbowali wmówić opinii publicznej, że sam przez to okno wyskoczył.


Paweł Sztabrowski, wicedyrektor  Teatru Powszechnego  w Warszawie Paweł Sztabrowski, wicedyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie

- Na tym opierał się język teatralny Dario Fo. Jego filozofia teatralna polegała na tym, by ważne tematy polityczne i społeczne zderzać z komediową, farsową formą teatralną. W tym rozbawianiu publiczności jednocześnie przemycać poważne wątki - tłumaczy Paweł Sztarbowski.


Teatar Powszechny "Przypadkowa  śmierć anarchisty", reż. Michał Zadara Teatar Powszechny "Przypadkowa śmierć anarchisty", reż. Michał Zadara

Michał Zadara młodość spędził za granicą. Po powrocie do Polski stał się jednym z najbardziej aktywnych twórców teatralnych, działających jednak na wielu polach: filmowym, muzycznym, pedagogicznym. Wypracował własny styl czytania sztuk teatralnych, głównie klasyki polskiej, którą dopiero zaczął poznawać, nie uczył się bowiem wcześniej o niej w szkołach. Ostatnio pracował także nad serią krótkich "Filmów z epoki smogu".

- Jeżeli jest jakieś przesłanie w "Przypadkowej śmierci anarchisty" to na pewno takie, że brak praworządności, bardzo ścisłej regulacji tego, co wolno policji, prowadzi potem do wzmocnienia tendencji autorytarnych i militarystycznych w państwie. Widzimy to na przykład w Izraelu, gdzie prawicowe rządy stosują policję po to, by stworzyć atmosferę antydemokratyczną - ocenia Michał Zadara. - Ta sztuka mówi o tym, że każdy człowiek ma swój dramat, również taki policjant - dodaje.

Wydanie zaczęliśmy natomiast zagadkowym nagraniem, które będzie na razie enigmatycznie zapowiadać nową lekturę w Trójce.


Posłuchaj

55:38
Ostatnie premiery w roku (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.11.2023
Godzina emisji: 0.04

qch/pr

Polecane